Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostrý / Šarfnštejn (Scharfenstein)

Krásná zřícenina kdysi slavného hradu zvaného také po česku Šarfnštejn dodnes stojí na skalnatém ostrohu nad městečkem Františkov nad Ploučnicí v okrese děčínském. Ploučnice zde tvoří smyčku a obtéká skálu s hradem ze tří stran.
Prof. dr. August Sedláček o tom píše: „Jihovýchodně od Benešova otáčí se Ploučnice tak, že její tok má podobu kličky, poněvadž se tu vyhýbá ostrohu, který z pláně vybíhá. …Ostroh ten je vysoký, všude strmý. Konec tohoto ostrohu pro založení středověké pevnosti zvláště způsobilý si zvolil zakladatel ve 13. věku.
Hrad ovládal starou obchodní stezku, která tudy procházela do Lužice. Přístup k hradu býval pouze ze severu (dnes příjemná cesta po zelené značce od krásného fotbalového hřiště místního FK Františkov), kde cestu ztěžovaly tři dosud rozeznatelné příkopy. Za třetím příkopem se již nachází samotné jádro hradu. U velkého krajního pilíře bývala pravděpodobně brána (vlastně možná dvě brány – vnější a vnitřní). Největším reliktem bývalého hradu je válcová věž – dnes asi 8m vysoký její zbytek.
Hrad vznikl asi v první polovině 13. století, a to jako královský na území patřícím do okruhu děčínského královského hradu. V listinách je však poprvé uváděn r. 1268 v přídomku Marquarda de Sarfnstain (Markvartice, který byl pravděpodobně purkrabím na Děčíně). V době vlády Přemysla Otakara II. byl Ostrý zbožím královským. Později se hrad dostal do vlastnictví Jana z Michalovic (slavného turnajového rytíře; Michalovici užívali jako erb lva, ve 30. letech 14. století si však zvolili půlený stříbrno-černý erb.). Michalovici drželi hrad až do roku 1406, kdy ho odkoupil Hynek Berka z Dubé (Ronovec). Později hrad přešel na děčínské Vartemberky.
Posledními držiteli hradu pak byli hrabata Thun-Hohenstein, kteří se jej pokusili restaurovat – později však hrad znovu pustl.
 

Kámen/Skála na které hrad stojí:         olivinický čedič (ze stejného materiálu je i hrad)
 
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;  
 
01_z-michalovic-web.jpg02_ronovci-----web.jpg
03_vartemberkove-web.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
       
      z Michalovic                 z Dubé a z Lipé                Vartemberkové
 
foto (c) t.kordač